Vokální soubor ANTIKVARTET byl založen již v roce 1962 Dušanem Vančurou v mateřském lůně pražského Vysokoškolského uměleckého souboru. Činnost skupiny byla brzy přerušena, neboť po krátké době část členů přešla do Spirituál kvintetu, kam později přešel i sám zakladatel (dalšími členy původní sestavy byli ještě Vlastimil Marhoul, Oldřich Ortinský a Rudolf Vespalec).

 

Po padesáti letech nečinnosti byl ANTIKVARTET na podzim roku 2013 znovu založen původním zakladatelem pod původním jménem a stal se tak vlastně – s jistou nadsázkou – druhou nejstarší skupinou u nás. Repertoár Antikvartetu se pohybuje napříč žánry a staletími, sahá od klasické čtyřhlasé sborové literatury až k lidovým písním a ke spirituálům, které zpívá převážně ve vlastních úpravách a s vlastními texty.

 

V duchu umělecký vedoucí souboru Dušan Vančura, dlouholetý člen Spirituál kvintetu, zpěvák, textař, aranžér a doprovázející klavírista je autorem řady známých textů nejen pro Antikvartet, ale i pro Spirituál kvintet (Kocábka, Žízeň, Až se k nám právo vrátí, Mlýnský kámen, Batalion, Z Betléma se ozývá, Poutník a dívka Ráchel), pro bratry Nedvědy (album Balady), pro Františka Nedvěda (čtyři CD s písněmi jako Kočovní herci, Řemeslo, Jsem tvůj déšť, Devatenáct, Můj zvon, Jablůňka a j.), pro Hradišťan, pro Marii Rottrovou atd.

Krom pravidelných účastí na hudebních festivalech jsme zpívali…

… v pražské Lucerně při narozeninovém koncertě Františka Nedvěda (září 2017), …

… na dvou osmdesátinových koncertech Dušana Vančury opět v Lucerně (únor 2018), …

… na koncertě ve Fun Czech Clubu v Bruselu (září 2018), …

… na Galakoncertě Společně a vánočně s Martinou Kociánovou, Kateřinou Englichovou, Hradišťanem a Jurou Pavlicou, Štěpánem Rakem, Oliverem Dohnányim a sborem Canticorum iubilo (prosinec 2018), kde jsme také pokřtili své nové album Všechno se jednou změní, …

 … na Vánočním koncertu Františka Nedvěda v pražském divadle Hybernia, …

… s našimi přáteli Ivem a Liborem Šmoldasovými v rámci pořadu Šmoldasův drzý jazzyk, s Dr. Václavem Větvičkou v rámci pořadu Muzika s bylinkovou vůní, s hercem Petrem Nárožným a se spisovatelem, režisérem, autorem medvědích Večerníčků a senátorem Václavem Chaloupkem.